Teraryum ile Toprağa Dokun

6 Duyu 6 Şehir 6 Showroom etkinliklerimiz, hız kesmeden devam ediyor! Beşinci durağımız olan Bursa’da dekorasyonda dokunma duyusunu renkli bir workshop’la inceledik. İç Mimarımız Gökçe Ornacıer’in sunumuyla gerçekleşen etkinlik, blogger konukların katılımıyla eğlenceli, öğretici ve keyifli bir organizasyona dönüştü.

Dekorasyonu deneyimlerken dokunduğumuz materyallerin hissi, doğal malzemelerin ve canlı bitkilerin pozitif enerjisi üzerine konuştuk! İşte bu keyifli etkinlikten dokunma hissine dair sizin için derlediklerimiz…

Ahşap, masif, mermer gibi ham materyaller negatif enerjiyi biriktirmez. Enerji akışını sağlar.

Dekorasyondaki seçimlerinizi yaparken, evde ihtiyacınız olan enerjiye göre karar vermelisiniz. Daha sakin, ılıman ve sıcak bir atmosfer mi? Yoksa ferah, güçlü ve cool bir ortam mı? Ağaç dokular sıcaklık ve huzur verir. Mermer ve metal gibi yüzeyler ise serin bir dokunuş sağlar.

Dokunma duyumuzu harekete geçiren en önemli elementlerden biri de kumaş. Hem mevsime hem de ruh halinize göre koltuk döşemelerini ya da sadece kırlent, abajur başlığı, koltuk şalı, perde fonu gibi detayları değiştirebilirsiniz. Güçlü hissetmek için nubuk ve deri, nostaljik bir dokunuş için kadife, uzun ömürlü ve işlevsel yüzeyler için sık dokumalı, tok kumaşlar, serin ve hafif evler için keten gibi ince, hafif dokular tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda bitkilerin yeri her zaman ayrı. Pozitif enerji veren ve tazeleyen bitkilerle iletişiminiz de yakın temas olmalı. Elektriğinizi atmak için toprağa dokunmayı ve bitkilerinizi kendiniz dikmeyi deneyin. Bunun için teraryum iyi bir başlangıç olabilir.

İşte İç Mimarımız Gökçe Ornacıer’den pratik teraryum formülü;

1 Orta boy bir kavanoz ya da fanus seçin.

2 Bir parmak kalınlığında küçültülmüş aktif karbon kömürünü seçtiğiniz kaba koyun. Eşit olarak dağıtın.

3 Ardından iri çakıl taşlarını ve küçük taşları kömürün üzerine serpiştirin. Bu taşlar, bitkiye verdiğiniz suyun fazlasını süzerek, kökleri koruyacak.

4 İnce torf toprağını kabınızın dörtte üçünü dolduracak şekilde sıkıştırmadan koyun. Bu noktada küçük bir ipucu; bitkilerinizi beslemek ve güçlendirmek için haşlanmış yumurta kabuklarını toprağa serpiştirebilirsiniz. Kaktüs ailesi buna bayılacak!

5 Kaktüs ve sukulentleri, köklerini ezmeden toprağın içine oturtun.

6 Birkaç kaşık daha toprak ekleyerek, bitkileri sabitleyin ve yanlardan destekleyin.

7 Son olarak, nemi korumak için yosun ya da küçük çakıl taşlarıyla toprağın üzerini örtün.

Ve minik bahçeniz hazır! Bakım konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Bitkiyi diktikten sonra toprak kendinden nemli olduğu için bir damla can suyu vermeniz yeterli. Sonrasında haftada bir iki damla çay kaşığı ya da şırıngayla verebilirsiniz. Bitkinizi ışık alan bir bölgeye yerleştirin ama özellikle yaz aylarında güneşi direkt çeken, çok sıcak alanlardan kaçının.

No Comments Yet

Leave a Reply

E-mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

SOSYAL AĞLAR


buysteroids.in.ua/tabletirovannyie-anabolicheskie-steroidyi/stanozolol/stanabol.html

www.youtube.com

https://avtopoliv-gazonov.kiev.ua