Serap Korkmaz ile Mimari Üzerine…

Serap Korkmaz 1988 yılında İstanbul, Türkiye’de doğdu. Lise eğitimini burada tamamladıktan sonra İtalya’nın Milano kentine taşınan Korkmaz, Avrupa’nın en büyük tasarım okullarından biri olan Istituto Europeo di Design –IED’ de İç Mimarlık eğitimi aldı. IED’den mezun olduktan sonra tez projesi VIAFARINI/Fondazione Arnaldo Pomodoro FAP ‘Urban Artists Hotel Roelink’te sergilendi. Daha sonra Domus Academy’de “Otel Tasarımı Eğitimi” alan Korkmaz, Riccardo Giovanetti Studio ve Studio Mutti Archietti gibi ünlü mimarlık firmalarında çalıştı. Çalışırken, aldığı kararla Scuola Politecnica di Design – SPD’ de ‘İç Tasarım’ (Interior Design) alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Korkmaz halen Milano’da hayatını ve mesleğini sürdürüyor.

Tasarımlarıyla 2013 yılında Salone Del Mobile’de seçilmiş genç tasarımcıların ürünlerine yer verilen Satellite sergisinde yer alma başarısını da gösteren mimar, 2014 yılında İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı alanında hizmet vermek üzere kendi ofisi SMD Studio’yu kurdu. Milano ve İstanbul’da ofisleri bulunan SMD Studio, aynı zamanda dünyaca ünlü tasarım ofisi Aksu/Suardi’nin de Türkiye proje ortağı.

Tasarım anlayışınızı nasıl tanımlarsınız?
Mimarlık, tasarım kültürü ve sanatı bir bütün olarak ele alan sofistike tasarımlar geliştiriyoruz. Tasarımda dikkat ettiğimiz noktalardan bazıları estetik, kalıcılık ve fonksiyonellik. Estetiği bir binanın kolonu ya da kirişi gibi, olmazsa olmaz bir öğesi olarak düşünürsek, işlevsellik ve kullanışlılığı da kapı ya da pencerelere benzetmek mümkün. Bu öğelerin de tıpkı yapının dış cephesi gibi eskimemesi önemli.

İlham kaynaklarınız neler?
İlham kaynağım her an her şeyden olabilir, bunun bir sınırlaması yok. Bir yazı okurken, bir resme bakarken, sohbet ederken, boşlukta düşünüp yalnız başıma hayal kurarken, hatta gökyüzünü izlerken bile…

CONBOX LIVING URBAN ARTIST’S HOTEL
Conbox Living innovatif bir mimarlık ve iç tasarım konsepti… Burada amaç, yalın formlar kullanarak, maksimize ve minimize edilmiş detaylar arasında geometrik bir uyum yakalamak. Bauhaus ve minimalizm akımlarından ilham alan bu proje, temelde ”kutu içinde kutu” prensibinden yola çıkıyor. Bu etki yalnızca formlarla değil, hafif malzemelerle inşa edilen bir iç mekan tasarımı ile kentli yaşam tarzına selam duruyor.

Şehirli bir sanatçı oteli olarak tanımlanan Conbox’da ressamlar-sanatçılar konakladıkları süre boyunca ilhamlarını hayata geçirmeleri için teşvik ediliyor. Kurumsal misafirler ise konferans ya da sadece konaklama amacıyla oteli tercih ediyorlar.

No Comments Yet

Leave a Reply

E-mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

SOSYAL AĞLAR


http://avto-poliv.com.ua

www.1cs.com.ua

утепление дома цена