Etno – Modern Dekorasyon

Farklı coğrafyalardan zanaatkarların usta işi teknikleri, yereli öven tasarımlar, saf güzelliği ortaya çıkaran geleneksel malzemeler, dekorasyonda asla eskimiyor. Minimalizm yayılsa, fonksiyonel beklentiler artsa da her mekanın biraz yaşanmışlık hissine ve sıcakkanlı elementlere ihtiyacı var. Bunlar hem çok yakınımızda, Anadolu’nun kalbinde hem de bir o kadar uzakta; Guatemala’dan Mali’ye, Etiyopya’dan Fas’a, hatta kuzeyde İskandinav topraklarına uzanan geniş bir yelpazenin geçmişinde. Köklerden doğup, rengarenk desen ve natürel malzemelerle evimize giriyorlar.

Anadolu Motifleri

Kırmızı, yeşil, kiremit, hardal gibi doygun tonlar farklı motiflerde hayat buluyor. En çok kilimlerde kullanılan desenler, artık kırlent ve puf gibi tamamlayıcı parçaları da giydiriyor. Peki ‘kilim deseni’ dediğimiz kalın hatlı geometrik şekillerin anlamlarını biliyor musun? Kadın bedenini tasvir eden ‘eli belinde’ deseni, uğur, bereket, bolluk ve neşenin sembolü. Simetrik yerleştirilen koç boynuzu ise bereket, kahramanlık ve gücün simgesi. Bir de sonsuz mutluluğu temsil eden üzüm, kavun, nar gibi meyveler ve kelebek, geyik gibi hayvan figürleri var. Anadolu ve İslam sanatının etkisinde gelişen bu motifler iki boyutlu ve soyut görüntüsüyle, modern alanlara hemen adapte oluyor. Mesela gri, bej ya da vizon rengi bir berjerin yanına etnik desenli puf koyup, küçük ahşap sehpayla tamamlayabilirsin. Ya da balkondaki sedirin üzerine lacivert, kiremit rengi keten kırlentler dizip ortada etnik motifli bir kırlent kullanabilirsin.

Geleneksel Anadolu esintilerini hemen dekorasyona taşımak için tıkla

Marakeş Stili

Etnik dekorasyonda yükselen stillerden birisi. Özellikle yaz evlerindeki soğuk mobilyaların sakinliğini kırmak için ideal, çünkü hem ortamı yumuşatıyor hem de cool görünüyor. Marakeş’teki geleneksel tekniklerden en önemlisi; zellige. Karolar üzerine çizilen kare, yıldız ya da sekizgenler yan yana çoğaldıklarında müthiş bir enerji yayıyor. Fas’ın geleneklerine sadık otellerini düşün: Hem zeminde hem de duvar süslemelerinde rengarenk zellige örnekleri mutlaka var. Modern dekorasyona uyarlarken karoları değiştirmek şart değil tabii… Bir kilimde, sofra setinde ya da vazo üzerinde zellige ilhamlı motifler kullanabilirsin.

Afrika’dan Sevgiler

Sıcacık, yumuşak ve mütevazı bir evde mutlaka Afrika kültüründen izlere rastlarsın. Ya ahşap bir heykelde ya da gün batımını anlatan bir tabloda. Ama birkaç sezondur duvar süslemelerinde muhteşem kolajlar ortaya çıkıyor. Büyük fırça darbeleriyle boyanan seramik tabaklar, hasırdan örülen yuvarlak duvar dekoratifleriyle bir araya geldiğinde saf, doğal ve şık görünüyor.

Afrika stilini evine yansıtmak için tıkla.

Geçmişten Beri İskandinav

Zamansız tasarım anlayışıyla her döneme kolayca adapte olan İskandinav folk kültürü, etnik dekorasyona başlangıç dersi için ideal. Çağdaş ve yalın atmosferi zenginleştirmek İskandinav esintileriyle çok kolay. Kaba hatlı ama sevimli bitki ve hayvan desenleri, zigzaglar ve tekrar eden geometrik desenler, modern parçalarla takım ruhunu yakalıyor.

No Comments Yet

Leave a Reply

E-mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

SOSYAL AĞLAR