Bold Renklerle Dramatik Dekorasyon

Dekorasyonda gözü kara mısın? Cevabın ‘evet’se okumaya devam et. Çünkü bu hafta 2018’in en baskın trendi, yoğun renklerden bahsediyoruz. Biraz cesaret, bolca yaratıcılık isteyen bu stil, dramatik senaryoları evimize davet ediyor.

Renk Paletinde Neler Var?

Çoğunlukla fonda kalan siyah, füme ve antrasit; zengin bir katman olarak petrol mavisi ve yeşili, hardal sarısı, turuncu-tarçın tonları, önde ışıl ışıl pembeler ve tabii ki bu senenin popüleri mavi bazlı mor tonları…

[imagelinks id="3764"]

Hangi Materyallerde Gider?

‘Her renk, her dokuya uygulanır’ diye bir kural yok. Yoğun renklerin incelikli lüks hissini güçlendirmek için zengin materyaller kullanmak ideal. ‘Zengin’ derken sadece pirinç ve mermerden bahsetmiyoruz tabii. Sonuçta lüks, ulaşılabilir ve konforlu olduğunda güzel. Peki nedir bu ulaşılabilir lüks materyaller? Duvarda modern lambri uygulamaları; döşemede kapitonelerle kendini gösteren kadife, şönil gibi dokular, jakarlı ve efektli kumaşlar; ipek kırlent ve şallar; konsol, kitaplık, masa gibi mobilyalarda siyah ya da gold metal ayaklar… Renklerin ortamdaki enerjisini yaymak için cam tablalar ve aynalar da şart.

Nasıl Uygulanır?

Bu tarzın ana kuralı, koyu bir fon önünde en gürültülü renkleri patlatmak, eşyaları birer mücevher gibi ortaya çıkarmak. Yani ilk aşamada duvarlar için kendi renk paletindeki en koyu tonu seçmelisin. Cesaretin varsa bir duvarda neredeyse siyaha çalan griye şans ver. Başka hiçbir rengin, mobilya ve aksesuarları bu kadar iyi sahnelemediğini göreceksin. İkinci aşamada en hacimli mobilyalar, mesela koltuklar için kontrast bir ton seç. Hardal sarısı, açık mavi, tarçın, zümrüt yeşili ya da laciverte ne dersin? Ahşap grubunda asla ceviz tonlarından vazgeçme. Meşe, çam gibi açık renk masa ve sehpalar bu büyülü atmosfer içinde hafif kalır, tutunamaz. Ceviz kaplama ve doğal masif yanında mermer ve metal mobilyalar da kullanabilirsin.

Fark Yaratan Detaylar

Sadece bir duvarda, duvar boyasıyla aynı renk mobilya kullanmak, muhteşem bir uyum ve derinlik yaratır. Ama dikkat mobilyanın Pantone kodunu duvara birebir uygulatmalısın. Küçük bir ton farkı tüm etkiyi bozar.

Perdeleri duvarla ton-sür-ton olacak şekilde seçebilirsin. Böylece ortamdaki renk cümbüşüne perdeleri dahil etmeden, duvarları sakinleştireceksin.

Küçük, detay dekoratifler yerine heykel, büst gibi büyük tamamlayıcılar, uzun porselen vazolar, kaide ile sergilenen objeler seç. Sanata ve güzelliğe düşkünlüğünü belli et!

Yağlı boya tablolar ya da benzer etkiyi veren kanvas üzerine baskılı panolar kullan. Posterlerden ve kağıt baskılardan uzaklaş.

Bu stili evine kolayca adapte etmek için tüm önerilerimizi keşfet!

No Comments Yet

Leave a Reply

E-mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

SOSYAL AĞLAR


www.avtomaticheskij-poliv.com.ua

https://yarema.ua

granit-sunrise.com.ua